NA RAZVOJ OTROŠKIH STOPAL LAHKO VPLIVAMO ŽE V ZGODNJEM OTROŠTVU
ddr. Mit Bračič
Smernice ortopedov za zdrav razvoj stopal in izbiro otroške obutve se spreminjajo. Včasih je veljalo pravilo trde obutve, danes so priporočila popolnoma drugačna. Kako izbrati pravilno obutev za naše malčke?
Novi trendi so, da poskušamo otrokom kupiti nevtralno obutev. Torej ne smemo kupiti obutve, ki bi bila za pronatorje, se pravi, da ima podprt stopalni lok, ampak nevtralno, da ima raven podplat, ki naj bi bil mehak. To omogoča stopalu aktivacijo mišičja. Če imamo trdo podlago v čevlju, se stopalo ne more gibati, kot bi se naravno gibalo.
Druga stvar, ki jo moramo vedeti, je, da se z določeno predispozicijo že rodimo. Torej je do neke mere določeno, ali bomo imeli visok nart ali plosko stopalo ali določene anomalije. Poleg tega moramo vedeti, da ni nujno, da sta stopali enaki. Povečini nista. Je pa pomembno, da je otrok čim bolj aktiven, da se čim več giba na različne načine, to ni le hoja, ampak tudi plazenje, plezanje, skoki (vožnja s poganjalcem, skirojem, rolarji) … S tem tudi omogočamo boljši razvoj stopala zaradi aktivacije vseh mišic, ki jih imamo na nogah.
Ali lahko samo s primerno obutvijo ali hojo z bosimi stopali popravimo napačen razvoj stopala ali rešimo težave, ki se pojavijo?
To je mit, s katerim se podometristi po svetu ne strinjamo, in sicer da če bomo hodili po trdi podlagi, bomo izboljšali plosko stopalo. Tukaj lahko dam primerjavo. Če imamo krive zobe, gremo k ortodontu in dobimo aparat. Enako je s stopali.
Če imamo stopala z zelo visokim stopalnim lokom ali plosko stopalo, ga moramo tudi zdraviti z določeno ortotiko. S tem želimo stopalo postaviti v čim bolj optimalen nevtralen položaj. To potem vpliva na celotno statiko našega telesa. Stopalo samo nima te sposobnosti, da bi se samo popravilo. Druga težava v sodobni družbi je vse hitrejši razvoj otroka. Otroci hitreje pridobivajo telesno maso, kot je bilo to pred 20 ali 30 leti.
Danes so otroci pri desetih letih bistveni višji in težji, kot so bili včasih. Zelo negativen vidik pri tem je, da stopalo ne more slediti razvoju preostalega telesa in kot posledica imajo otroci pogosto ploska stopala in kolena obrnjena na noter (valgus). Tukaj je treba narediti korekcijo.
V sodobni družbi ni več toliko vprašanje, koliko hodimo bosi, ampak da sploh ne hodimo več. Vsi se vozimo z avtomobili, z dvigalom do avta, z avtom v vrtec, kjer se otroci sicer gibajo, ampak na splošno se gibamo precej manj kot včasih. Včasih smo veliko hodili peš, danes pa skoraj ne hodimo več peš, razen po trgovskih centrih.
Kako prepoznati morebitne nepravilnosti stopal naših najmlajših?
V tujini, kjer je podiatrija zelo razvita, kjer sem se tudi sam izobraževal, pregledajo otroka, njegove sklepe, hrbtenico, okončine, potem pa se naredi biomehanska diagnostika stopal, kjer pogledamo statiko stopal. Se pravi, kako otrok stoji, levo in desno stopalo, naredi še dinamično testiranje, kjer otrok hodi čez biomehanske plošče, in pogledamo, kakšen je njegov vzorec hoje.
Tudi vzorci hoje se dajo zelo dobro popraviti. Mi otroka lahko naučimo teči ali hoditi. To delamo na primer v šoli teka. Mislim, da bi na tem področju lahko na primer veliko naredili že vzgojitelji v vrtcu in nato v šoli. Otroke moramo naučiti pravilno hoditi in teči.
Kakšne so posledice nepravilne hoje?
Posledice nepravilne hoje se lahko že v puberteti, mladostnem obdobju in pozneje kažejo kot težave s stopali, z gležnji, koleni, kolki, tudi s hrbtenico. Stopala, tako kot čeljust, vplivajo na statiko celotnega telesa.
Kateri dejavniki vplivajo na razvoj stopala pri otrocih?
Razvoj stopala pri otroku je kompleksen proces, na katerega vpliva več dejavnikov. Ti dejavniki lahko vplivajo na obliko, strukturo in funkcionalnost stopala skozi otroštvo in mladost.
- Genetski dejavniki
- Dednost vpliva na obliko stopala (npr. plosko stopalo, visok nart).
- Genetske predispozicije lahko določajo strukturo kosti, vezi in mišic.
- Rast in razvoj skeleta
- Stopalo novorojenčka je mehko in sestavljeno iz hrustanca, ki se postopoma mineralizira v kosti.
- Do približno 6. leta starosti se struktura stopala stabilizira, končna rast pa se zaključi v mladostniškem obdobju.
- Mišični in živčno-mišični razvoj
- Moč in koordinacija mišic stopala vplivata na pravilno obliko loka stopala.
- Nevrološki razvoj omogoča boljšo kontrolo gibanja in stabilnost pri hoji.
- Obutev
- Neustrezna obutev (pretesni čevlji, slaba opora) lahko vpliva na obliko in funkcijo stopala.
- Priporočljivo je, da otroci hodijo bosi ali nosijo fleksibilno obutev, da se stopalo naravno razvija.
- Motorični razvoj in telesna aktivnost
- Pogosto gibanje, plezanje, hoja po različnih podlagah prispeva k krepitvi mišic stopala.
- Pomanjkanje gibanja ali pretirana obremenitev (npr. prezgodnja uporaba trde obutve ali hoja po trdih površinah) lahko zavira pravilen razvoj.
- Telesna teža
- Prekomerna telesna teža lahko povzroči prekomerno obremenitev stopal in razvoj ploskega stopala (valgus kolen).
- Primerna telesna teža omogoča boljše razmerje med močjo mišic in obremenitvijo stopal.
- Anatomija in biomehanika
- Drža telesa, način hoje in porazdelitev teže vplivajo na oblikovanje stopalnega loka.
- Nepravilne biomehanske obremenitve lahko vodijo do težav, kot so valgusno stopalo (navznoter obrnjena peta) ali plosko stopalo.
- Okoljski dejavniki
- Površina, po kateri otrok hodi (mehka tla, pesek, trde površine), vpliva na razvoj mišic in sklepov stopala.
- Premalo prostora za gibanje in igranje lahko negativno vpliva na krepitev stopalnih mišic.
- Morebitne razvojne nepravilnosti ali bolezni
- Prirojene deformacije (npr. pes equinovarus – stopalo navznoter) lahko zahtevajo ortopedsko zdravljenje.
- Nevrološke bolezni (cerebralna paraliza) vplivajo na tonus in funkcijo stopala.
- Pomanjkanje vitamina D (rahitis) lahko oslabi kosti in vpliva na obliko stopala.
Zaključek
Za zdrav razvoj otroškega stopala je pomembno spodbujanje naravnega gibanja, nošenje pravilne obutve in redno spremljanje razvoja pri specialistu podologije, če se pojavijo nepravilnosti.
KAKO IZGLEDA PREGLED STOPAL OTROKA, SI OGLEJTE V VIDEU
DIAGNOSTIKA IN ZDRAVLJENJE OTROK