Brezplačna dostava

Pri nakupih nad 100€

USTREZEN SISTEM PREHRANE PRI ZDRAVLJENJU POŠKODB

USTREZEN SISTEM PREHRANE JE KLJUČ DO UČINKOVITEGA ZDRAVLJENJA POŠKODB

 

Pri pojavu poškodbe ali po operaciji moramo strokovnjaki zagotoviti optimalen vnos prehrane pri rehabilitaciji pacienta!

Ob pojavu poškodbe, ljudje oz športniki zaupajo zdravnikom, fizioterapevtom in trenerjem, da bodo za njih poskrbeli s celovitim pristopom k rehabilitaciji. Vendar v praksi vedno temu ni tako. Velikokrat strokovnjaki pozabijo na zelo pomemben dejavnik rehabilitacije in to je prehrana!

Optimalen sistem prehrane, ki je prilagojen posamezniku, je izjemno pomemben pri zmanjševanju vnetnih procesov in mišični atrofiji ter gradnji poškodovanega tkiva. V nadaljevanju vam bomo predstavili sistem prehrane in prehranskih dodatkov, ki ga lahko vključite v zdravljenje poškodb in rehabilitacijo pacientov.

PRI POJAVU POŠKODBE JE KLJUČNIH PRVIH 48 UR

Glede na vrsto poškodbe je v prvih 48 urah izjemno pomembno, da se poškodovanca čimprej pelje na pregled v zdravstveno ustanovo, kjer opravijo ustrezno diagnostiko in pripravijo poškodovanca na operacijo. Enako seveda velja za manjše poškodbe mehkih tkiv, ki jih moramo prav tako obravnavati strokovno, saj se drugače lahko manjše poškodbe razvijejo v resen problem in nam onemogočijo športno udejstvovanje.

  1. GORIVA ZA ZDRAVLJENJE POŠKODBE

Pri pojavu poškodbe večina ljudi in športnikov zaradi pojava stresa pozabi na hrano. Vendar je ravno v tem obdobju najbolj pomembno, da naredimo optimalen vnos živil. Poškodba oz stanje po operaciji zahteva vsaj 20 % večji vnos kalorij! Premajhen vnos živil / kalorij v prvih dnevih po poškodbi / operaciji zniža sintezo beljakovin za 20 %, kar znatno upočasni proces rehabilitacije.

  1. POSKRBITE ZA STRANSKE UČINKE PO OPERACIJI

Pravočasen sistem prehranjevanja po poškodbi je izjemno pomemben za učinkovito rehabilitacijo. Za postoperativno utrujenost pri ljudeh oz športnikih priporočamo naslednja živila: banane, riž, jabolčni sok, toast, sadni smoothie; od prehranskih dodatkov pa: C vitamin, železo, cink, B vitamin, arginin in leucin.

Obroki morajo biti manjši in večkrat dnevno (do 5x).

Antibiotiki, ki ji pacient uživa po operaciji so pomembni pri preventivi pred okužbami, vendar uničijo tudi bakterije, ki jih potrebujemo za normalno presnovo in imunski sistem. Zato priporočamo tudi uživanje prebiotičnih  (čebula, česen, beluši, oves, pšenica, ječmen) in probiotičnih živil (lca jogurt, napitek kombuše, kislo zelje).

  1. BORITE SE PROTI ATROFIJI MIŠIČEVJA Z VNOSOM BELJAKOVIN IN LEUCINA

Imobilizacija okončine ali dolgotrajno ležanje v postelji povzroči atrofijo mišičevja. V številnih raziskavah so ugotovili, da je vnos 1,6 do 2,5 g/kg beljakovin izjemno učinkovit v procesu rehabilitacije. Ob tem številne raziskave dokazujejo izjemen učinek vnosa leucina pri pacientih. Leucin imenujejo tudi »anabolični triger (sprožilec)«, saj ima veliko moč stimulacije sinteze mišičnih beljakovin v primerjavi z ostalimi aminokislinami. Nahaja se v siru mocarela, v svinjskem in piščančjem mesu, tunini, lososu, oreščkih, soji in mandljih. Priporočamo vnos 20 do 35 gramov leucina kot prehranskega dodatka 3 x na dan (obvezno pred spanjem).

Uživanje hrane bogate s kazeinom (mleko in mlečni produkti) pred spanjem omogoča učinkovito regeneracijo mehkega tkiva. Kazein lahko kupite tudi kot prehranski dodatek in ga kot napitek spijete 30 min pred spanjem.

  1. KONTROLIRAJTE VNETJA IN OKUŽBE S POMOČJO USTREZNE PREHRANE IN DODATKOV

Proti-vnetna živila so olivno olje, avokado, ribe, semena in oreščki. V obdobju rehabilitacije se moramo izogibati živilom, ki povzročajo vnetja; salame, bolonjske omake, hrenovke, hamburgerji, pomfri, čips in podobna živila. Namesto teh živil raje sezite po oreščkih ali polnozrnatih tablicah, borovnicah in brusnicah. Priporočamo tudi omega 3 prehranski dodatek ter L-glutamin in arginin.

  1. ANTIOKSIDANTI SO KLJUČ DO UČINKOVITE REHABILITACIJE

Antioksidante najdemo v sadju in zelenjavi. So izjemno učinkoviti pri kontroli vnetja in pomagajo pri hitrejšem zdravljenju poškodbe. Najboljši vir antioksidantov so jagodičevje goji, borovnice, temna čokolada, artičoke, fižol, robide, ribez in zeleni čaj (matcha).

Uživanje antioksidantov priporočamo zjutraj ob zajtrku. Učinkovite antioksidante najdete tudi kot prehranski dodatek.

  1. PRI POŠKODBAH IN ZLOMIH KOSTI priporočamo še dodaten vnos 1,500 mg kalcija / dan (mleko, losos, jogurt, brokoli). Pomemben je tudi vitamin D, ki ga vnašamo v obliki razpršilcev ali kapljic pod jezik. Vitamin K2 pa pomaga osteocalcinu da nalaga kalcij v kostnino. Najdemo ga v mleku, jajčnem rumenjaku, piščančjem in govejem mesu. Poskrbeti moramo še za vnos fosforja (mleko, siri, jogurt, oreščki, sardine) in magnezija (oreščki, tofu, brokoli, špinača, semena).

Celosten pristop k zdravljenju poškodb in rehabilitaciji je ključ do uspeha. Ob tem se moramo zavedati, da je optimalen vnos hrane in prehranskih dodatkov velika podpora človekovemu organizmu, obenem pa skrbi za učinkovito regeneracijo po fizikalnih terapijah in kinenioterapiji.

ZA PREGLED IN POSVET SE LAHKO NAROČITE:

040 77 35 77

Morda vas zanima tudi

Scroll to Top