Po dolgotrajnem “prisilnem počitku” športnikov in rekreativcev v času karantene, je potrebno biti izjemno previden kako pričeti z vadbo in s športnim treningom v klubih.
Vsakršno “pretiravanje” z intenzivnostjo in pogostostjo vadbe v smislu “moramo nadoknaditi” izgubljeni čas, je lahko hitra pot do resnih poškodb otrok.
KAKO SE IZOGNEMO POJAVU POŠKODB PO DOLGOTRAJNI ODSOTNOSTI S TRENINGA?
Naši otroci so večino časa, ki smo ga preživeli v karanteni posvetili “učenju na daljavo”, mobilnim telefonom in igricam. Čas za telesno aktivnost je bil bistveno zmanjšan zaradi ukrepov brez šolskega pouka, športne vadbe / tekmovanj v klubih ter vikend športnih aktivnosti s starši.
V času ko zopet uvajamo športne aktivnosti v klubih, je potrebno biti izjemno ozaveščen, kaj pomeni čas izostanka od sistematičnega treninga. Največja neumnost je uvajanje tekmovanj še preden so športniki sploh pričeli z vadbo! Tekmovanje mora biti vrh trenažnega procesa, saj moramo biti optimalno pripravljeni, da lahko varno in dobro nastopamo v športnih disciplinah. Še posebno je to pomembno pri mladih športnikih, kjer morajo biti tekmovanja na drugem mestu!
Vedeti moramo, da je večina otrok pridobila tudi na maščobni masi (zmanjšana telesna aktivnost in povečan vnos živil / kalorij v času karantene), kar pa je negativen dejavnik pri športnih aktivnostih. Druga težava pa je bistveno zmanjšana gibalna sposobnost otrok z vidika splošne in specialne vzdržljivosti, moči, koordinacije gibanja in hitrosti. 2 meseca neaktivnosti je za vsakega aktivnega športnika zelo dolga doba, če izpusti sistematičen trening!
KAJ STORITI – NASVETI ZA STARŠE IN TRENERJE
Mlade športnike postopoma uvedemo v trenažni proces – proces se imenuje ANATOMSKA ADAPTACIJA:
- izmerite telesno višino in telesno maso otroka, ter jo primerjajte s podatki pred karanteno
- postopoma uvajamo število treningov v tednu s 3 enot do 5 ali 6 (glede na stanje pred karanteno)
- čas trajanja vadbe ne sme presegati časa pred karanteno
- intenzivnost vadbe naj bo nizka do srednja, postopoma v enem mesecu povečujemo intenzivnost do visoke
- vadba naj vsebuje večinoma aerobne vsebine, po enem mesecu se postopoma uvajajo aerobno – anaerobne in anaerobno – aerobne vsebine treninga – tudi čas trajanja napora povečujemo postopoma
- vadba naj vsebuje veliko preventivnega treninga / vaj za izbrano športno disciplino
- izvajanje vaj za moč je ključnega pomena za varen začetek s športom, saj sta moč in vzdržljivost v moči v povezavi s koordinacijo gibanja, ključni za preventivo pred poškodbami
- izogibajte se tekmovanjem na treningu, saj otroci ne znajo sami dozirati intenzivnosti
- preverite športno opremo svojega otroka, predvsem obutev, da ni ponošena ali premajhna
- pazite na primeren vnos živil in vode tokom dneva in po vadbi – temperature zraka se zvišujejo in paziti moramo na zadosten vnos tekočin pred, med in po treningu
Več informacij na tel: 064 222 666
e-pošta: info@globalsportsclinic.com
OGLEJTE SI VIDEO – KLIK NA POVEZAVO